Creative Commons License
"Ιωάννης Μεταξάς" αναφορά Ιωάννα Φωκά διέπεται από άδεια Creative Commons Αναφορά-Μη Εμπορική Χρήση-Όχι Παράγωγα Έργα 3.0 Unported.
 
Ο Ιωάννης Μεταξάς γεννήθηκε το 1871 και έζησε 70 χρόνια.
Από την γέννηση του μέχρι το 1909 δηλαδή τα πρώτα 39 χρόνια της ζωής του η Ελλάδα απέκτησε 43 Πρωθυπουργούς.
Στα επόμενα 32 χρόνια απέκτησε άλλους 45 Πρωθυπουργούς.
Κάποιοι ανάμεσά τους διακυβέρνησαν δικτατορικά ή εμφανώς παραβίασαν το Σύνταγμα.
Αλλοι προσπάθησαν να επιβάλουν με στρατιωτικά κινήματα Δικτατορίες και απέτυχαν. 
Τα περισσότερα τέτοια κινήματα έγιναν στην  Αβασίλευτη Δημοκρατία.
Ελληνικές Κυβερνήσεις
Από το 1871-1909 μεσολάβησαν 43 Κυβερνήσεις. 1909-1941 άλλες 45 Σύνολο 88. 
ΚΥΡΙΑΚΟΥΛΗ ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ
15.9.1909 - 18.1.1910
ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΔΡΑΓΟΥΜΗ
18.1.1910 - 6.10.1910
ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ
6.10.1910 - 25.2.1915
ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΟΥΝΑΡΗ
25.2.1915 - 10.8.1915
ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ
10.8.1915 - 24.9.1915
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΖΑΙΜΗ
24.9.1915 - 25.10.1915
ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΚΟΥΛΟΥΔΗ
25.10.1915 - 9.6.1916
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΖΑΙΜΗ
9.6.1916 - 3.9.1916
ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ
3.9.3916 - 27.9.1916
ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ
27.9.1916 - 21.4.1917
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΖΑΙΜΗ
21.4.1917 - 14.6.1917
ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ
14.6.1917 - 4.11.1920
ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΡΑΛΛΗ
4.11.1920 - 24.1.1921
ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ
24.1.1921 - 26.3.1921
ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΟΥΝΑΡΗ
26.3.1921 - 2.3.1922
ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΟΥΝΑΡΗ
2.3.1922 - 3.5.1922
ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ
3.5.1922 - 9.5.1922
ΠΕΤΡΟΥ ΠΡΩΤΟΠΑΠΑΔΑΚΗ
9.5.1922 - 28.8.1922
ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑΚΟΥ
28.8.1922 - 16.9.1922
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΗ
16.9.1922 - 17.9.1922
ΣΩΤΗΡΙΟΥ ΚΡΟΚΙΔΑ
17.9.1922 - 14.11.1922
ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ ΓΟΝΑΤΑ
14.11.1922 - 11.1.1924
ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ
11.1.1924 - 6.2.1924
ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΦΑΝΤΑΡΗ
6.2.1924 - 12.3.1924
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
12.3.1924 - 25.7.1924
ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΟΥΣ  ΣΟΦΟΥΛΗ
25.7.1924 - 7.10.1924
ΑΝΔΡΕΟΥ ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ
7.10.1924 - 26.6.1925
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΠΑΓΚΑΛΟΥ
26.6.1925 - 19.7.1926        
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΕΥΤΑΞΙΑ
19.7.1926 - 22.8.1926
ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΟΝΔΥΛΗ
26.8.1926 - 14.12.1926
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΖΑΙΜΗ
14.12.1926 - 17.8.1927
Ι.Μ. ΥΠ. ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ-ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΖΑΙΜΗ
17.8.1927 - 8.2.1928
Ι.Μ. ΥΠ. ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΖΑΙΜΗ
8.2.1928 - 4.7.1928
ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ
4.7.1928 - 7.6.1929
ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ
7.6.1929 - 16.12.1929
ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ
16.12.1929 - 26.5.1932
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
26.5.1932 - 5.6.1932
ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ
5.6.1932 - 14.11.1932
ΠΑΝΑΓΗ  ΤΣΑΛΔΑΡΗ
4.11.1932 - 16.1.1933
Ι.Μ. ΥΠ.ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ
ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ
16.1.1933 - 6.3.1933
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΟΘΩΝΑΙΟΥ
6.3.1933 - 10.3.1933
ΠΑΝΑΓΗ ΤΣΑΛΔΑΡΗ
10.3.1933 - 10.10.1935
Ι.Μ. ΥΠ. ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ, ΑΝΕΥ
ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΟΝΔΥΛΗ
10.10.1935 - 30.11.1935
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΔΕΜΕΡΤΖΗ
30.11.1935 - 13.4.1936
Ι.Μ. ΥΠ. ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ
ΙΩΑΝΝΟΥ ΜΕΤΑΞΑ
13.4.1936 - 29.1.1941
Ι.Μ.  ΠΕΝΤΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ 
Ελληνικές Κυβερνήσεις
Copyright © 2009 by Ioanna Phoca
e-mail   |   Guest Book   |   Ερωτήσεις   |    Επίκαιρα